Větrání a rekuperace
Větrání v pasivních domech
Větrání okny
Když už jsme dům pořádně zateplili, zajistili si pasivní solární zisky a jeho vzduchotěsnost, nedává smysl větrat v zimě okny a pouštět teplo ven. Je to jako pořídit si drahý kožich a nenosit ho, protože je těžký a nedá se v něm dýchat. Zajištění potřebného čerstvého vzduchu v zimních měsících pouze okny znamená permanentní průvan, zimu a vysoký účet za vytápění. Proto jsou přes zimu většinou okna zavřená, což v utěsněném domě bez vzduchotechniky znamená vydýchaný, nezdravý vzduch bez kyslíku a riziko tvorby plísní. Jeho obyvatelé se ráno se probouzí s těžkou hlavou a děti jsou náchylné na alergie.
Větrání řízeně
V pasivním domě se přímo nabízí větrat řízeně. Zajistí to technologie centrální vzduchotechnické jednotky s rozvody do jednotlivých místností. Do pobytových (ložnice, obývák, pokoje) se čerstvý vzduch přivádí a z nepobytových (kuchyně, WC, koupelny, chodby) se vzduch odvádí. Proudění vzduchu je tak zanedbatelné, že jej vůbec nevnímáte, na rozdíl od průvanu, když se otevřou okna.
Vzduchotechnická jednotka není náročná na místo. Většinou se umísťuje do podhledu pod strop a nemusíte kvůli ní mít technickou místnost. Vzduchotechnická jednotka je osazená filtry proti prachu a pylům zvenčí, což ocení zejména alergici. Rozvody vzduchotechniky se vyrábějí v mnoha variantách. Navrhují se co nejúsporněji a jsou i čistitelné, i když to většinou není třeba.
Osazení vzduchotechniky a řízené větrání v žádném případě nebrání větrat okny, což se také většinou od jara do podzimu děje. Buď si vzduchotechniku jednoduše vypnete nebo prostě jenom otevřete okna, třeba i dokořán, a těšíte se propojením s venkovní přírodou.
Rekuperace
V rámci vzduchotechnické jednotky je z výroby osazen křížový výměník, který zajišťuje tzv. rekuperaci, tj. zpětné získávání odpadního tepla. Rekuperace je proces, nikoliv technické zařízení. Rekuperací získáme zpětně až 90 % už jednou vyrobeného tepla a přitom zajistíme bez výkyvů a průvanu neustále čerstvý vzduch v domě. Avšak ani při maximálním využívání rekuperace se celá vložená investice do vzduchotechniky na úsporách za vytápění nevrátí. Nejedná se tedy o investici čistě ekonomickou, ale o investici do zdraví a komfortu obyvatel domu.